“Менщина туристична” дізнавалася про видатних земляків


Учора, 2 грудня, “Менщина туристична” здійснила подорож по місцях видатних жителів Менщини.

Вікторія Неруш: “Можливо, це була остання поїздка туристичного сезону 2018 року “Менщини туристичної”, бо якось прохолодно стало!

Але морозець та сніг не налякав 25 відчайдух, любителів історії рідного краю, і вони відправилися шляхами наших славних земляків, що колись народилися, проживали на Менщині, а потім творили, майстрували, невтомно працювали і прославилися далеко за межами району та всієї Чернігівської області.

Розпочалися наші мандри з Городища – колиски славетного роду Кістяківських, чисельної плеяди кількох поколінь талановитих науковців у різних галузях знань, та поета Олекси Довгого (1929 – 2017) — українського письменника, перекладача, літературного критика, пісняра, автора понад сорока поетичних збірок. Олексій Прокопович був засновником та керівником українського народного хору “Родень”. До речі, ми вперше з екскурсантами побували на подвір’ї, де стоїть хата його родини, милувалися засніженим кущем калини, потрапили навіть у клуню, де зберігаються предмети повсякденного вжитку.

Щодо пам’яті про знатний рід Кістяківських, то в Городищі лишилися лише декілька могил на цвинтарі біля церкви, якої теж вже в селі немає (знайшла свій прихисток під Києвом у музеї під відкритим небом). Федір Кістяківський (батько вчених дітей) 23 роки правив у церкві та вчив дітей села у своїй хаті грамоті та Закону Божому.

Синявка – козацьке село, батьківщина відомого українського кобзаря П. Ф. Ткаченко-Галашко (1878-1918), 100-річчя з дня народження якого відзначалося за рішенням ЮНЕСКО. Йому та іншим землякам присвячені стенди та експонати у самодіяльному шкільному музеї, який тримається завдяки ентузіазму вчителя історії Світлани Борисівни.

На школі встановлено меморіальну табличку та ми послухали розповіді ще про одного видатного вихідця з Синявки – Василя Шкляра (1887—1950), громадсько-політичного діяча, інженера-економіста, кооператора; командира 5-ї сотні 243-го запасного пішого полку Армії УНР, голови Української ради 243-го запасного пішого полку (19.05.1917), члена Всеукраїнської ради військових депутатів (14.07.1917), члена Центральної Ради.

Як завжди, дивував своєю справжністю та 300-літньою старовиною Покровський храм у Синявці, і не менш цікавий дерев’яний Троїцький майже 150-річний храм у Данилівці.

Дізналися про історію села видатного земляка О. С. Корнієвського — відомого майстра бандур та інших музичних інструментів, побачили приміщення старої прихідської школи та відвідали сучасну школу, де відбулася зустріч з місцевим поетом Федором Лавриненком, колишнім головою місцевого колгоспу. Гарячий чай та гарна лірика розігріли підмерзлих подорожуючих, особливо жінок.

Дякуємо всім, хто знаходить час аби доторкнутися до сторінок історії рідного краю, хто зберігає її, творить та примножує у наш час”.

Джерело https://goo.gl/eNpfBr


0 Comments